Brownfield Karnoly se promění v centrum kultury, vzdělávání a setkávání

8. březen 2017 | 13:48
Karnoly, ilustrační foto. Foto: archiv Město KrnovKarnoly, ilustrační foto. Foto: archiv Město Krnov

KRNOV - Krnovská národní kulturní památka, vzorkovna továrny na vlněné zboží Alois Larisch a synové na Říčním okruhu, bude zachráněna. Přeměna Karnoly na muzeum může začít.

Reklama

Brownfield ve středu města, který je od krachu textilní továrny Karnoly už patnáct let nevyužívaný, se tak do tří let promění v centrum kultury, vzdělávání a setkávání. Kromě záchrany dílny vzorkovny bude vybudováno zázemí pro Městské muzeum v Krnově, jemuž desítky let schází nejen stálá expozice, ale také digitalizační pracoviště a restaurátorské dílny, a své místo v areálu dostanou také multifunkční prostory určené k setkávání obyvatel.

„Jsme velice hrdí, že jsme získali důvěru ministerstva a budeme mít možnost národní kulturní památku uvést v život. Roční intenzivní práce celého týmu, jemuž touto cestou velmi děkuji, se tím zúročila. Vždyť na projekt za 123 milionů korun se mu podařilo získat téměř 95 milionů korun,“ uvedl místostarosta Jan Krkoška s tím, že ani dofinancování projektu nemusí ležet zcela na bedrech města.

„O finanční příspěvek ve výši deset milionů korun požádáme ještě Moravskoslezský kraj. Význam projektu totiž přesahuje hranice nejen našeho regionu, ale také kraje a například Národní památkový ústav již projevil zájem v objektu vybudovat národní depozitář textilního průmyslu,“ dodal místostarosta.

Město nyní čeká nezbytná administrativa spojená se ziskem dotace.

„V současnosti je projekt doporučen k financování. Čekáme už jen na vydání stavebního povolení, které musíme doložit, aby na ministerstvu mohli začít zpracovávat rozhodnutí o přidělení dotace,“ uvedl vedoucí odboru strategického rozvoje Tomáš Kolárik. Po obdržení rozhodnutí bude následovat zadání zakázky na zpracování prováděcí dokumentace pro potřeby zadavatele výběrového řízení na zhotovitele stavby a interiérů.

Dalším krokem bude výběrové řízení na dodavatele stavby, interiérů, digitalizace a restaurátora strojů a artefaktů. Po něm na řadu přijde archeologický průzkum a samotná realizace akce. „Podle časového harmonogramu projektu se se zahájením provozu počítá v roce 2020. To se budeme snažit dodržet, přestože už teď máme pět měsíců zpoždění, za které může pozdní rozhodnutí ministerstva o přidělení dotace. To mělo padnout už v říjnu loňského roku,“ řekl Tomáš Kolárik.

Od realizace projektu „Karnola – udržitelná revitalizace a zatraktivnění národní kulturní památky“ si město slibuje nejen zachování kulturního dědictví, ale také posílení regionální zaměstnanosti, konkurenceschopnosti i kvality života obyvatel. „Zprovoznění areálu by mělo rovněž zvýšit atraktivitu města a tím pádem do něj přivést vyšší počet návštěvníků. To se pak projeví v maloobchodě a službách,“ upřesnil Jan Krkoška.

Budova bývalé přádelny s dílnou vzorkovny z roku 1900 byla Vládou České republiky vyhlášena národní kulturní památkou 8. února 2010. V dílně se navrhovaly vzory vyráběných tkanin pro jednotlivé sezóny. Dezinatura se dochovala ve stavu „posledního pracovního dne“ s funkčním hlavním i pomocným technickým zařízením, s příslušenstvím, s rozpracovanými vzory a také s bohatou sbírkou vzorníků látek, z nichž nejstarší pochází ze sedmdesátých let 19. století.

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Na Bruntálsku došlo ve stejnou dobu k dvěma nehodám

Na Bruntálsku došlo ve stejnou dobu k dvěma nehodám

11/11 / Aktuality / BRUNTÁLSKO - V pořádné permanenci byly jednotky zdravotnické záchranné služby na Bruntálsku v pátečním odpoledni (10. listopadu).


Začal se stavět obchvat Krnova, hotový bude za čtyři roky

Začal se stavět obchvat Krnova, hotový bude za čtyři roky

10/8 / Aktuality / KRNOV - O čem se hodně psalo a spekulovalo, se konečně stalo skutečností. Byla zahájena stavba severovýchodního obchvatu Krnova!


Neštěstí při skoku do bazénu. Žena hlavou narazila na dno

Neštěstí při skoku do bazénu. Žena hlavou narazila na dno

31/7 / Aktuality / NOVÉ HEŘMINOVY - Vážně poraněnou páteř má žena, která skočila do bazénu v Horních Heřminovech. Při skoku hlavou narazila o dno.


Muž spadl z lešení, na místě zemřel

Muž spadl z lešení, na místě zemřel

27/7 / Aktuality / BRUNTÁLSKO - K tragické události došlo ve Václavově na Bruntálsku. Šestačtyřicetiletý muž se tam zřítil z lešení u rodinného domu. Na místě byl mrtvý.
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdecko-Místecko, Bruntálsko


MojeBruntálsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeBruntálsko.cz na Seznam.cz
MojeBruntálsko.cz na Facebooku


Redakce MojeBruntálsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!